Tel.: 600 018 439

mail: biuro@kawa.krakow.pl

Zamów Telefonicznie:
Tel.: 600 018 439

Sposoby przygotowywania kawy uległy znacznym zmianom na przestrzeni lat. Od tradycyjnych metod parzenia po nowoczesne techniki, kawa ewoluowała zarówno pod względem smaku, jak i prezentacji. W artykule przyjrzymy się, jak zmieniały się trendy w przygotowywaniu kawy, porównamy tradycyjne i współczesne profile wypalania kawy oraz omówimy zmiany w napojach kawowych na Mistrzostwach Świata Barista.

Spis Treści

 1. Tradycyjne Metody Parzenia Kawy
 2. Współczesne Trendy w Parzeniu Kawy
 3. Porównanie Profilów Wypalania Kawy
 4. Napoje Kawowe na Mistrzostwach Świata Barista

Tradycyjne Metody Parzenia Kawy

Tradycyjne metody parzenia kawy, takie jak turecka kawa, kawa po włosku (espresso) oraz kawa przelewowa, dominowały przez wiele lat.

  • Turecka kawa: Przygotowywana w specjalnym naczyniu zwanym cezve, z drobno mieloną kawą gotowaną z wodą i cukrem. Ta metoda jest znana ze swojego intensywnego smaku i gęstej konsystencji.
  • Espresso: Wprowadzone we Włoszech pod koniec XIX wieku, espresso stało się podstawą wielu kawowych napojów. Przygotowywane przez przepuszczenie gorącej wody pod ciśnieniem przez drobno mieloną kawę, espresso charakteryzuje się bogatym smakiem i kremową pianką.
  • Kawa przelewowa: Popularna w Stanach Zjednoczonych, kawa przelewowa jest przygotowywana przez przepuszczenie gorącej wody przez kawę umieszczoną w papierowym filtrze. Metoda ta daje łagodniejszy smak w porównaniu do espresso.
  • French Press (Prasa Francuska): W tej metodzie grubo mielona kawa jest zalewana gorącą wodą i parzona przez kilka minut, a następnie oddzielana od fusów za pomocą tłoka. Daje to bogaty, pełny smak kawy.
  • Moka Pot: Metoda popularna we Włoszech, gdzie kawa jest parzona pod ciśnieniem pary wodnej przechodzącej przez mieloną kawę. Rezultatem jest mocna kawa o intensywnym smaku, podobna do espresso.

Współczesne Trendy w Parzeniu Kawy

W ostatnich latach obserwujemy wzrost popularności nowych metod parzenia kawy, które kładą większy nacisk na smak i jakość.

 • Aeropress: Wynaleziony w 2005 roku, Aeropress pozwala na przygotowanie kawy z pełniejszym smakiem, dzięki krótkiej, ale intensywnej ekstrakcji.
 • Chemex: Elegancka metoda parzenia kawy, która zyskuje popularność dzięki możliwości uzyskania czystego i delikatnego smaku.
 • Cold Brew: Kawa parzona na zimno przez długi czas, która charakteryzuje się łagodnym smakiem i niską kwasowością.
 • Syfon: Metoda parzenia kawy z wykorzystaniem próżni i ciśnienia. Syfon składa się z dwóch komór, w których kawa i woda są mieszane, a następnie filtrowane. Daje to bardzo czysty smak kawy.
 • V60: Stożkowaty filtr do kawy, który umożliwia precyzyjną kontrolę nad czasem ekstrakcji i temperaturą wody, co pozwala uzyskać kawę o wyjątkowo czystym smaku.

Porównanie Profilów Wypalania Kawy

Profil wypalania kawy ma ogromny wpływ na jej smak i aromat. Tradycyjny profil wypalania różni się znacznie od współczesnych metod jasnego palenia.

 • Tradycyjny profil wypalania: Ziarna kawy były wypalane na ciemny kolor, co dawało intensywny, bogaty smak z nutami czekolady, karmelu i przypraw. Takie ziarna są idealne dla osób, które preferują głęboki, intensywny smak swojej kawy, często z mniejszą kwasowością.
 • Współczesny profil wypalania: Jasne palenie zachowuje naturalne smaki i aromaty ziaren. Podkreśla kwasowość i owocowe nuty kawy, co jest szczególnie cenione przez baristów i miłośników kawy specialty. Jasne palenie pozwala odkrywać subtelne smaki, takie jak cytrusy, jagody czy kwiaty, które są typowe dla wysokiej jakości kawy z pojedynczego źródła. Jest odpowiednie dla osób, które chcą eksplorować różnorodność smaków kawy i cenią delikatniejsze profile smakowe.

Napoje Kawowe na Mistrzostwach Świata Barista

Mistrzostwa Świata Barista to wydarzenie, które pokazuje, jak ewoluują trendy w przygotowywaniu kawy.

 • Wczesne lata: W pierwszych edycjach dominowały klasyczne napoje kawowe, takie jak espresso, cappuccino i latte.
 • Współczesne mistrzostwa: Obecnie baristów zachęca się do eksperymentowania z różnymi metodami parzenia, technikami i składnikami. Złożone napoje z infuzjami, ekstraktami z roślin oraz nowatorskimi metodami serwowania stają się normą.

Podsumowując

Trendy w przygotowywaniu kawy zmieniały się znacząco na przestrzeni lat, od tradycyjnych metod do nowoczesnych technik. Porównanie tradycyjnego ciemnego palenia z jasnym paleniem pokazuje ewolucję smaku i jakości kawy. Mistrzostwa Świata Barista odzwierciedlają te zmiany, prezentując innowacyjne podejścia i nowatorskie napoje kawowe. W miarę jak kawa nadal ewoluuje, jej miłośnicy mają coraz więcej możliwości odkrywania i eksperymentowania z różnymi stylami i smakami.