Tel.: 600 018 439

mail: biuro@kawa.krakow.pl

Zamów Telefonicznie:
Tel.: 600 018 439

Herbata jest jednym z najstarszych i najbardziej popularnych napojów na świecie. Istnieje wiele rodzajów herbat, z których każda ma swoje unikalne właściwości, smak i sposób przygotowania. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom herbat, ich charakterystykom i dodatkowym informacjom na ich temat.

Jakie są Rodzaje Herbat?

1. Herbata Zielona
2. Herbata Czarna
3. Herbata Biała
4. Herbata Oolong
5. Herbata Pu-erh
6. Herbata Żółta
7. Herbaty Ziołowe
8. Herbaty Owocowe

Herbata Zielona

Charakterystyka: Herbata zielona jest najmniej przetworzoną ze wszystkich herbat, co sprawia, że zachowuje najwięcej naturalnych składników. Liście są suszone krótko po zbiorach, co zapobiega fermentacji. Zielona herbata jest szczególnie popularna w krajach Azji Wschodniej, takich jak Chiny i Japonia. W Japonii ceremonialne picie herbaty matcha jest głęboko zakorzenione w kulturze. Ponadto, zielona herbata jest wykorzystywana w kuchni, np. w deserach i sosach.
Popularne odmiany: Sencha, Matcha, Gyokuro, Longjing (Smocza Studnia).
Dowiedz się więcej: Zielona Herbata – wszystko co musisz wiedzieć

Herbata Czarna

Charakterystyka: Herbata czarna jest w pełni fermentowana, co nadaje jej ciemny kolor i mocny smak. Jest bardziej przetworzona niż herbata zielona i ma wyższą zawartość kofeiny. Herbata czarna jest bardzo popularna w krajach zachodnich. W Indiach herbata Assam jest podstawą słynnego napoju masala chai, który jest mieszanką herbaty, przypraw, mleka i cukru. Herbata czarna jest również podstawą wielu herbat smakowych, takich jak Earl Grey.
Popularne odmiany: Assam, Darjeeling, Earl Grey, Ceylon.

Herbata Biała

Charakterystyka: Herbata biała jest najmniej przetworzoną herbatą, składającą się głównie z młodych pąków i liści. Jest delikatnie przetwarzana, tylko suszona na słońcu. Herbata biała jest często uznawana za jedną z najdelikatniejszych herbat. Jest również mniej znana i trudniej dostępna niż inne rodzaje herbat, co czyni ją rzadkim i często droższym wyborem. Popularność tej herbaty wzrosła dzięki jej łagodnemu smakowi i unikalnemu procesowi produkcji.
Popularne odmiany: Silver Needle, Pai Mu Tan.

Herbata Oolong

Charakterystyka: Herbata oolong, zwana również herbatą turkusową, jest częściowo fermentowana, co plasuje ją pomiędzy herbatą zieloną a czarną. Proces fermentacji jest zatrzymywany na różnych etapach, co wpływa na różnorodność smaków. Oolong jest szczególnie ceniona w Chinach i na Tajwanie, gdzie jest często spożywana podczas specjalnych ceremonii. Herbata oolong jest również znana ze swojego unikalnego procesu produkcji, który może obejmować nawet 36 różnych kroków, w tym więdnięcie, fermentację i suszenie.
Popularne odmiany: Tie Guan Yin, Da Hong Pao, Dong Ding.

 

Herbata Pu-erh

Charakterystyka: Herbata pu-erh, znana również jako herbata czerwona, jest fermentowana i starzona przez długi czas, co nadaje jej unikalny, ziemisty smak. Istnieją dwa rodzaje: surowa (sheng) i dojrzała (shou). Herbata pu-erh pochodzi z prowincji Yunnan w Chinach i jest często sprzedawana w postaci sprasowanych krążków lub cegieł. Starzenie tej herbaty może trwać od kilku miesięcy do wielu lat, co wpływa na jej smak i cenę. Pu-erh jest również ceniona za swoje właściwości trawienne i jest popularna po ciężkich posiłkach.
Popularne odmiany: Sheng Pu-erh, Shou Pu-erh.

Herbata Żółta

Charakterystyka: Herbata żółta jest podobna do herbaty zielonej, ale poddawana jest dłuższemu procesowi suszenia, co nadaje jej charakterystyczny kolor i smak. Herbata żółta jest rzadko spotykana i często uznawana za luksusową ze względu na skomplikowany proces produkcji. Jest produkowana głównie w Chinach i była kiedyś zarezerwowana dla cesarzy.
Popularne odmiany: Junshan Yinzhen, Meng Ding Huang Ya.

Herbaty Ziołowe

Charakterystyka: Herbaty ziołowe nie są właściwie herbatami, ponieważ nie pochodzą z rośliny Camellia sinensis. Są to napary z różnych ziół, kwiatów, owoców i korzeni. Herbaty ziołowe są popularne na całym świecie i są często wybierane ze względu na ich naturalne smaki i brak kofeiny. Są również szeroko stosowane w ziołolecznictwie.
Popularne odmiany: Rumianek, mięta pieprzowa, melisa, rooibos, Yerba Mate

Herbaty Owocowe

Charakterystyka: Herbaty owocowe to mieszanki suszonych owoców, kwiatów i czasem ziół. Nie zawierają liści herbaty, więc technicznie nie są herbatami. Herbaty owocowe są idealne na gorąco i na zimno, często używane jako orzeźwiające napoje w ciepłe dni. Są popularne wśród dzieci i osób, które wolą słodsze smaki.

Herbata to napój o nieskończonej różnorodności smaków i sposobów przygotowania. Od tradycyjnej herbaty zielonej po egzotyczną herbatę pu-erh, każdy rodzaj herbaty oferuje coś wyjątkowego. Wybierając herbatę, warto zwrócić uwagę na jej unikalne cechy oraz preferencje smakowe. Bez względu na to, którą herbatę wybierzesz, picie herbaty może być przyjemnym i zdrowym rytuałem.