Tel.: 600 018 439

mail: biuro@kawa.krakow.pl

Zamów Telefonicznie:
Tel.: 600 018 439

Spis treści

  1. Co to właściwie znaczy, że kawa odwadnia?
  2. Czy kawa naprawdę Cię odwodni?
  3. Ile kawy można pić bez obaw?
  4. Czy są jakieś inne napoje, które odwadniają?
  5. Jak pić kawę, żeby nie odwodnić się?

Co to właściwie znaczy, że kawa odwadnia?

Cześć! Pewnie nieraz słyszałeś, że kawa odwadnia. Ale co to tak naprawdę znaczy? Kiedy mówimy, że coś nas „odwadnia”, mamy na myśli, że dany napój lub jedzenie powoduje, że tracimy więcej wody niż zyskujemy. No i tu zaczyna się cała zabawa z kawą!

Kawa zawiera kofeinę, która jest naturalnym diuretykiem. A diuretyk to takie fajne słowo na substancję, która sprawia, że musisz częściej chodzić do łazienki. Czyli pijesz kawę, a potem szybko biegniesz… no wiesz gdzie.

Czy kawa naprawdę Cię odwodni?

Zaraz, zaraz! Czy to znaczy, że każda filiżanka kawy to krok bliżej do pustynnej suszy? Nie do końca. Badania pokazują, że kawa może zwiększać wydalanie moczu, ale nie w takim stopniu, jakbyś myślał. Twoje ciało nadal dostaje sporo płynów z samej kawy.

Wyobraź sobie, że pijesz kubek kawy. Tak naprawdę, większość płynu, który pijesz, zostaje w Twoim organizmie. Tylko niewielka część zostaje wydalona szybciej. Więc nie, kawa sama w sobie nie zrobi z Ciebie ludzkiej rodzynki.

Sprawdź też: Czy kawa jest zdrowa?

Ile kawy można pić bez obaw?

Ok, ale ile to „za dużo”? Standardowa filiżanka kawy zawiera około 95 mg kofeiny. Eksperci zalecają, aby dorosły człowiek nie przekraczał 400 mg kofeiny dziennie. To daje nam około 4 filiżanki kawy. Pięć, jeśli jesteś gotowy na mały eksperyment, ale więcej? No, chyba że chcesz osobiście sprawdzić granice swojej łazienkowej wytrzymałości.

Zobacz też: Skutki Uboczne Picia Zbyt Dużej Ilości Kawy

Czy są jakieś inne napoje, które odwadniają?

Kawa nie jest jedynym podejrzanym na naszej liście. Herbaty, napoje energetyczne, a nawet cola zawierają kofeinę. Tak, nawet ta pyszna, zimna cola, którą uwielbiasz. Ale znów, ilości kofeiny w tych napojach są na ogół mniejsze niż w kawie, więc ich wpływ na odwodnienie też jest mniejszy.

Sprawdź też: Kawa czy energetyk – co bardziej pobudza?

Jak pić kawę, żeby nie odwodnić się?

I tu dochodzimy do sedna. Jeśli kochasz kawę (a kto nie?), ale boisz się odwodnienia, jest kilka prostych trików, które możesz zastosować. Po pierwsze, pij wodę. Tak, tak, nudna stara woda. Ale działa! Po drugie, nie pij kawy na pusty żołądek – to może zwiększyć efekt diuretyczny.

Możesz też spróbować pić kawę z mlekiem – nie tylko smakuje pysznie, ale też dostarcza dodatkowych płynów i składników odżywczych. A jeśli naprawdę jesteś maniakiem kawy, rozważ zamianę niektórych filiżanek na wersje bezkofeinowe. Smak ten sam, a efekt diuretyczny znacznie mniejszy.

Podsumowując

Więc czy kawa odwadnia? Trochę, ale nie na tyle, żebyś musiał się martwić, że nagle przemienisz się w saharyjskiego wędrowca. Pamiętaj, kluczem jest umiar i zrównoważenie. Pij swoją kawę, ciesz się jej smakiem i nie zapomnij o wodzie. W końcu życie jest za krótkie, żeby rezygnować z małych przyjemności, prawda?

No i jeśli masz jeszcze jakieś pytania, śmiało! Chętnie pogadam o kawie przy filiżance… kawy!