mail: biuro@kawa.krakow.pl

Zamów Telefonicznie:
Tel.: 600 018 439

Spis Treści

1. Czy Kawa Bezkofeinowa Jest Dla Ciebie?
2. Jak Przebiega Proces Dekofeinizacji Kawy?
3. Jakie Są Metody Usuwania Kofeiny?
4. Jakie Właściwości Ma Kawa Bezkofeinowa?
5. Zawartość Pozostałej Kofeiny: Co Warto Wiedzieć?
6. Konsekwencje Dekofeinizacji Kawy
7. Jak Wybrać Najlepszą Kawę Bezkofeinową?
8. To Jaką Kawę Ostatecznie Wybrać?

Czy Kawa Bezkofeinowa Jest Dla Ciebie?

Kawa bezkofeinowa jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które kochają smak kawy, ale chcą uniknąć działania kofeiny. Może być dla Ciebie, jeśli:

 • Masz Wrażliwość na Kofeinę: Jeśli po spożyciu kawy zauważasz objawy takie jak nerwowość, problemy z zasypianiem, czy przyspieszone bicie serca, kawa bezkofeinowa może być odpowiednim wyborem.
 • Unikasz Kofeiny Ze Względów Zdrowotnych: Niektóre osoby muszą ograniczyć kofeinę z powodu problemów zdrowotnych, takich jak nadciśnienie czy refluks żołądkowy.
 • Chcesz Pijesz Kawę Wieczorem: Jeśli lubisz filiżankę kawy wieczorem, ale chcesz uniknąć problemów ze snem, kawa bezkofeinowa pozwala cieszyć się smakiem bez efektów pobudzających.

Upewnij się: Czy kawa jest w ogóle zdrowa?

Jak Przebiega Proces Dekofeinizacji Kawy?

Proces dekofeinizacji polega na usunięciu kofeiny z ziaren kawy przed ich prażeniem. Ziarna są najpierw moczone, aby rozpuścić kofeinę, a następnie poddawane różnym metodom usuwania kofeiny. Po procesie dekofeinizacji ziarna są suszone i prażone, jak w przypadku zwykłej kawy.

Jakie Są Metody Usuwania Kofeiny?

Istnieje kilka metod usuwania kofeiny z ziaren kawy, z których każda ma swoje unikalne cechy i wpływ na smak napoju.

 1. Metoda Rozpuszczalnikowa
  • Jak Działa?: Ziarna kawy są moczone w wodzie, a następnie traktowane rozpuszczalnikiem, takim jak chlorek metylenu lub octan etylu, który wiąże się z kofeiną. Po usunięciu kofeiny, ziarna są suszone i prażone.
  • Zalety: Skutecznie usuwa kofeinę, minimalnie wpływając na smak.
  • Wady: Obawy dotyczące pozostałości chemicznych w gotowym produkcie.
 2. Metoda Wodna (Swiss Water Process)
  • Jak Działa?: Ziarna są moczone w gorącej wodzie, która rozpuszcza kofeinę oraz oleje i inne związki smakowe. Woda jest następnie przefiltrowana przez węgiel aktywny, który usuwa kofeinę. Ziarna są ponownie moczone w tej wodzie, aby odzyskać utracone związki smakowe.
  • Zalety: Proces nie używa chemikaliów, uważany za bardziej naturalny.
  • Wady: Może być mniej skuteczny w usuwaniu kofeiny, co wpływa na smak.
 3. Metoda CO2
  • Jak Działa?: Ziarna kawy są umieszczane w komorze z nadkrytycznym dwutlenkiem węgla (CO2), który działa jak rozpuszczalnik, wiążąc się z kofeiną i usuwając ją z ziaren.
  • Zalety: Proces bez chemikaliów, skuteczny w usuwaniu kofeiny, zachowuje większość smaku.
  • Wady: Wysokie koszty produkcji.

Jakie Właściwości Ma Kawa Bezkofeinowa?

Kawa bezkofeinowa zachowuje większość właściwości tradycyjnej kawy, z wyjątkiem zawartości kofeiny. Smak może nieznacznie różnić się w zależności od użytej metody dekofeinizacji, ale generalnie jest zbliżony do smaku zwykłej kawy. Zawiera również podobne ilości antyoksydantów i innych korzystnych związków.

Sprawdź też: Jakie Dodatki do Kawy wybrać, żeby wzbogacić jej smak?

Zawartość Pozostałej Kofeiny: Co Warto Wiedzieć?

Kawa bezkofeinowa nie jest całkowicie pozbawiona kofeiny. Proces dekofeinizacji usuwa około 97-99% kofeiny, ale resztki mogą pozostać. Filiżanka kawy bezkofeinowej może zawierać od 0 do 7 mg kofeiny, w porównaniu do 70-140 mg w zwykłej kawie. Dokładna zawartość kofeiny zależy od metody dekofeinizacji i rodzaju ziaren kawy.

Konsekwencje Dekofeinizacji Kawy

Kawa bezkofeinowa, choć pozbawiona kofeiny, może mieć pewne konsekwencje związane z procesem jej produkcji.

 • Zawartość resztkowych chemikaliów: W przypadku kawy dekofeinizowanej metodą rozpuszczalnikową mogą wystąpić obawy dotyczące obecności resztkowych substancji chemicznych.
 • Wpływ na smak: Niektóre metody dekofeinizacji mogą wpływać na smak kawy, co może być mniej satysfakcjonujące dla miłośników tradycyjnej kawy.

Jak Wybrać Najlepszą Kawę Bezkofeinową?

Wybór najlepszej kawy bezkofeinowej zależy od kilku czynników, takich jak metoda dekofeinizacji, pochodzenie ziaren i osobiste preferencje smakowe. Oto kilka wskazówek:

 1. Sprawdź Metodę Dekofeinizacji: Preferuj metody bez chemikaliów, takie jak Swiss Water Process lub metoda CO2, aby uniknąć resztkowych substancji chemicznych.
 2. Sprawdź, czy inne kawy z danej palarnii wykazują cechy ziaren wysokiej jakości co jest łatwiejsze do zaobserwowania. Istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo, że wybur kawy bezkofeinowej również został dokonany z odpowiednią uwagą.
 3. Spróbuj Próbki: Jeśli to możliwe, próbuj różnych marek i rodzajów kawy bezkofeinowej, aby znaleźć tę, która najlepiej odpowiada Twoim preferencjom smakowym.

Poradnik Zakupowy: Jak Wybrać Dobrą Kawę Ziarnistą?

To Jaką Kawę Ostatecznie Wybrać?

Kawa bezkofeinowa to doskonała alternatywa dla tych, którzy pragną cieszyć się smakiem kawy bez efektów kofeiny. Proces dekofeinizacji może być przeprowadzany różnymi metodami, z których każda ma swoje zalety i wady. Pomimo braku kofeiny, kawa bezkofeinowa zachowuje wiele właściwości zdrowotnych tradycyjnej kawy, oferując bogaty smak i aromat. Ważne jest, aby wybierać kawę dekofeinizowaną metodami, które najlepiej odpowiadają twoim preferencjom smakowym i zdrowotnym.

Jeśli potrzebujesz kawy bezkofeinowej, nasz sklep oferuje kawę bezkofeinową na bazie arabiki, obrabianą metodą wodną.

Bezkofeinowa