mail: biuro@kawa.krakow.pl

Zamów Telefonicznie:
Tel.: 600 018 439

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, znana ze swoich właściwości pobudzających i korzystnych efektów zdrowotnych. Jednak nadmierne spożycie kawy może prowadzić do różnych skutków ubocznych, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie. W tym artykule przyjrzymy się potencjalnym skutkom ubocznym picia zbyt dużej ilości kawy.

Spis Treści

 1. Problemy żołądkowo-jelitowe
 2. Bezsenność i problemy z zasypianiem
 3. Nadmierne pobudzenie i lęk
 4. Zaburzenia rytmu serca
 5. Osteoporoza
 6. Uzależnienie od kofeiny
 7. Problemy z trawieniem
 8. Optymalna ilość kawy
 9. Półtrwanie kofeiny i czas picia kawy
 10. Odwadniający efekt kawy – mit
 11. Zawartość kofeiny w różnych rodzajach kawy

Problemy żołądkowo-jelitowe

Jednym z najczęstszych skutków ubocznych nadmiernego spożycia kawy są problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak zgaga, refluks żołądkowo-przełykowy i niestrawność.

Mechanizm: Kofeina i inne związki zawarte w kawie mogą zwiększać wydzielanie kwasu żołądkowego, co może prowadzić do podrażnienia błony śluzowej żołądka i przełyku.

Rozwiązanie: Jeśli doświadczasz takich problemów, a nie chcesz rezygnować z kawy, warto spróbować kawy monsunowanej, np. Indie Malabar. Proces monsunowania neutralizuje kwasy zawarte w kawie, co sprawia, że jest łagodniejsza dla żołądka.

Bezsenność i problemy z zasypianiem

Kofeina jest silnym stymulantem, który może zakłócać cykle snu, prowadząc do bezsenności i trudności w zasypianiu.

Mechanizm: Kofeina blokuje działanie adenozyny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za uczucie senności. Spożycie kawy późnym popołudniem lub wieczorem może prowadzić do problemów ze snem.

Sprawdź też: Kawa Bezkofeinowa: Jak Powstaje i Jakie Ma Właściwości?

Nadmierne pobudzenie i lęk

Nadmierna konsumpcja kawy może prowadzić do nadmiernego pobudzenia, drżenia mięśni i lęku.

Mechanizm: Kofeina stymuluje centralny układ nerwowy, co może prowadzić do wzrostu poziomu adrenaliny i kortyzolu, hormonów stresu. Może to powodować uczucie niepokoju i nadmiernego pobudzenia.

Zaburzenia rytmu serca

Wysokie spożycie kofeiny może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, takich jak tachykardia (szybkie bicie serca) i arytmia.

Mechanizm: Kofeina wpływa na układ sercowo-naczyniowy, zwiększając tętno i ciśnienie krwi. W dużych ilościach może prowadzić do nieregularnych uderzeń serca​​.

Osteoporoza

Nadmierne spożycie kawy może przyczyniać się do zmniejszenia gęstości mineralnej kości, co z kolei zwiększa ryzyko osteoporozy.

Mechanizm: Kofeina może zwiększać wydalanie wapnia z moczem, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do osłabienia kości​​.

Uzależnienie od kofeiny

Regularne spożywanie dużych ilości kawy może prowadzić do uzależnienia od kofeiny, co wiąże się z koniecznością jej ciągłego spożywania, aby uniknąć objawów odstawienia, takich jak bóle głowy, zmęczenie i drażliwość.

Mechanizm: Kofeina działa na układ dopaminergiczny mózgu, zwiększając uwalnianie dopaminy, co może prowadzić do uzależnienia​​.

Problemy z trawieniem

Kawa może przyspieszać procesy trawienne, co w nadmiarze może prowadzić do biegunki i częstszego oddawania stolca.

Mechanizm: Kofeina i inne związki w kawie stymulują perystaltykę jelit, co może prowadzić do przyspieszonego przepływu treści pokarmowej przez układ pokarmowy​​.

Optymalna ilość kawy

Zalecana ilość spożycia kawy to 3-4 filiżanki dziennie, maksymalnie 5 filiżanek. Taka ilość jest uważana za bezpieczną i może przynieść korzyści zdrowotne bez wywoływania negatywnych skutków ubocznych.

Wyjaśnienie: Spożycie kawy w umiarkowanych ilościach jest związane z niższym ryzykiem chorób serca, cukrzycy typu 2 i niektórych rodzajów nowotworów. Jednak przekroczenie tej ilości może prowadzić do wyżej wymienionych skutków ubocznych​.

Sprawdź też: Czy kawa w ogóle jest zdrowa?

Półtrwanie kofeiny i czas picia kawy

Półtrwanie kofeiny, czyli czas potrzebny do zredukowania stężenia kofeiny w organizmie o połowę, wynosi średnio 5-6 godzin.

Wyjaśnienie: Ze względu na długi czas półtrwania kofeiny, spożycie kawy po godzinie 14:00 może wpływać na jakość snu, nawet jeśli kawa była spożywana kilka godzin wcześniej. Zaleca się picie kawy głównie w godzinach porannych, aby uniknąć problemów z zasypianiem.

Odwadniający efekt kawy – mit

Istnieje powszechny mit, że kawa ma silne działanie odwadniające, jednak badania pokazują, że nie jest to prawda.

Wyjaśnienie: Chociaż kofeina ma łagodne działanie moczopędne, spożycie kawy nie prowadzi do odwodnienia. Organizm przystosowuje się do regularnego spożycia kofeiny, a zawartość wody w kawie kompensuje jej działanie moczopędne​.

Zawartość kofeiny w różnych rodzajach kawy

Zawartość kofeiny może się różnić w zależności od sposobu parzenia kawy.

 • Łyżeczka zmielonej kawy: Zawiera około 60-80 mg kofeiny.
 • Espresso: Zawiera około 63 mg kofeiny na porcję (30 ml).
 • Czarna kawa: Zawiera około 95 mg kofeiny na filiżankę (240 ml).

Wyjaśnienie: Różnice w zawartości kofeiny wynikają z proporcji kawy do wody oraz metody parzenia. Espresso jest bardziej skoncentrowane, ale spożywane w mniejszych ilościach, natomiast czarna kawa jest bardziej rozcieńczona​.

Sprawdź też: Różnice między Kawą Arabica a Robustą

Picie kawy ma wiele korzyści zdrowotnych, ale jej nadmierne spożycie może prowadzić do różnych skutków ubocznych, takich jak problemy żołądkowo-jelitowe, bezsenność, nadmierne pobudzenie, zaburzenia rytmu serca, osteoporoza, uzależnienie od kofeiny i problemy z trawieniem. Ważne jest, aby spożywać kawę umiarkowanie i być świadomym jej wpływu na organizm. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy związane z konsumpcją kawy, warto rozważyć ograniczenie jej ilości.