Zaznacz stronę

Robert zakłada swoją restaurację. Urządził już lokal, kupił potrzebne sprzęty ale nie zdecydował się jeszcze jaką kawą będzie częstował swoich gości.

 

Postanowił rozpisać możliwości jakie przychodzą mu na myśl. Przemyślał w jakiej mierze zależy mu na oszczędności, jakości i uniwersalności kawy. Dostosował swoje przemyślenia do rodzaju prowadzonego przez niego biznesu.

 

Robert podzielił się z nami efektami swojej pracy. dzięki niemu, każdy z nas może wyciągnąć swoje własne wnioski.

Czym się kierujesz?

Oszczędnością

Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą, to z dużym prawdopodobieństwem “oglądasz każdą złotówkę z obu stron”. Z tego powodu, będzie zależało Ci, aby napoje kawowe, którymi będziesz częstować gości przynosiły Ci jak największy zwrot. Zastanów się ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na kawę. Robert w tej kategorii wyznaczył sobie sumę od 50 do 80zł za kilogram kawy. Najczęściej są to mieszanki z dużym udziałem Robusty w składzie lub mniej popularne Arabiki. Takimi kawami mogą być mieszanka Włoska, Mieszczańska albo czyste Robusty.

Działaniem na 100%

Możesz również podejść do tematu z zupełnie odwrotnej strony. Jeśli zależy Ci, aby każdy klient, który wypije u Ciebie napar z kawy zapamiętał twoją restaurację, kawiarnię lub Restobar w sposób szczególny, to swój wzrok skieruj w stronę Arabik i mieszanek kaw Arabskich. Jeśli Twój lokal jest dla Ciebie pewnego rodzaju oczkiem w głowie, to będziesz myślał o doborze kaw z Gwatemali, Kanii albo Meksyku. W szczególności ciekawym wyborem będzie Kenia i Meksyk. Kawy Kenijskie już od długiego czasu doceniane są i odznaczane na wysokiej klasy zawodach. W 2011 roku kawa z Kenii została okrzyknięta królową kaw wschodnioafrykańskich. Meksyk jest o tyle niezwykły, że trudno go dostać na rynku europejskim. W szczególności odmianę “Elephant Bean” odznaczającej się szczególnie “dorodnym” ziarnem. W Polsce pojawia się dosłownie na parę miesięcy, dlatego jest rozchwytywany przez wiele kawiarni.

Zasadą “Złotego Środka”

Może przemawiać przez Ciebie głos rozsądku twardo stąpającego po ziemi przedsiębiorcy. Przytomnie wtedy stwierdzisz, że z uwagi na szeroką klientelę swojego lokalu potrzebujesz uniwersalnego rozwiązania. Nie tworzysz kawiarni, a rentowną restaurację. Chcesz usatysfakcjonować swoich gości równocześnie dostarczając im przyjemnego wspomnienia z Twoją restauracją.

Takim złotym środkiem, może okazać się kawa Brazylijska. Według poszukiwań Roberta, które wykonał, jest najbezpieczniejszą kawą, ponieważ jest stosunkowo zrównoważona w smaku i mocy. Ponadto trafia do szerokiego grona odbiorców.

Jaki typ działalności?

Dopiero zaczynasz

Prowadząc początkującą restaurację albo dopiero o niej myśląc zależy Ci na rentowności swojego przedsięwzięcia. Możesz obrać w tej sytuacji dwa rodzaje strategii.

  1. Liczyć na duży zysk redukując koszty, albo
  2. Liczyć, że ciekawa kawa zaowocuje większą klientelą.

W pierwszym przypadku swoje poszukiwania zakończysz na mieszankach albo Robuście. Pamiętaj jednak, aby nie spocząć na laurach i zaplanować przejście w przyszłości na wyżej gatunkowe kawy. W drugim, Research będziesz kontynuować wśród wysoko gatunkowych Arabik.

Restauracja

Jeśli prowadzisz swój lokal już jakiś czas i dalej nie usłyszałeś od klientów stwierdzenia, że kawa przez Ciebie serwowana jest naprawdę pyszna albo co gorsza miałeś lub miałaś wątpliwą przyjemność wysłuchania skargi, to pewnie nie będziesz chciał/a już ryzykować i wybierzesz coś bezpiecznego jak kawa Brazylijska.

Kawiarnia

W przypadku Kawiarni, potencjalnie opłacalnym zarówno z punktu widzenia finansów i zadowolenia klienta może okazać się skupienie na kawach wysokogatunkowych. Jako kawiarnia jesteś jednak do pewnego stopnia utożsamiany z dobrą kawą w towarzystwie czegoś słodkiego.

RestoBar

Do rozpatrzenia pozostaje jeszcze RestoBar, BaroRest i wszelkiego rodzaju RestoPuby… Jako przedstawiciel tego gatunku masz stosunkowo wolna rękę. Możesz rozpocząć swoją przygodę nawet od kaw Kolumbijskich albo tych pochodzących z Peru. W takim przypadku wspomożesz też Peruwiańską gospodarkę. Otrzymujesz tą dowolność w doborze kawy ponieważ w świadomości Polaków jeszcze nie znajduje się trwały i stabilny obraz miejsca nazwanego tymi hasłami. Domyślają się, że jest to lokal łączący w sobie cechy restauracji i baru, jednak to Ty masz możliwość kreowania w ich umysłach sposobu w jaki będą patrzeć na Twój lokal.

W tym momencie określ jaki typ działalności prowadzisz i jaką z poniższych kaw, na podstawie przeczytanych informacji, wybrałbyś najchętniej do swojego lokalu:

  • Robusta lub mieszanka robust i wiążąca się z tym oszczędność,
  • Kania, Meksyk lub Gwatemala i wiążący się z tym Prestiż i wyjątkowość,
  • Bezpieczna Brazylia.

“Ostatni Szlif”

Gdy już dokonasz wyboru twoich priorytetów a przez to dopasujesz do swojej działalności kawę z odpowiedniego rejonu świata, pozostanie Ci jeszcze jedna decyzja do podjęcia. Czy samemu zaopatrzyć się w sprzęt do parzenia kawy czy może liczyć na firmę dostarczającą kawę… To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie atrakcyjniejsze finansowo ale łączy Cię z dostawami danej kawy na długi czas. Tracisz przez to elastyczność i możliwość wprowadzania zmian tak ważnych przy prowadzeniu przedsiębiorstwa w dzisiejszych czasach. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne zaopatrzenie sprzętu do przygotowywania kawy będzie to już twoją własnością a Ty będziesz mógł podejmować niezależne decyzje. Ciągle ulepszać jakość serwowanej przez siebie kawy a w ten sposób potencjalnie zwiększać ilość zadowolonych klientów, którzy będą chcieli powrócić do twojego lokalu a jednym z tego powodów może być właśnie dobrze zaparzona kawa.

Zaglądnij tutaj jeśli chcesz poznać przepis, który wyróżni twoją restaurację spośród konkurencji:

Bulletproof Coffee

Nota od Roberta:

Cześć, nie zapomnij jeszcze przeglądnąć przygotowane przeze mnie zestawienie. W ten sposób na pewno wszystko poukładasz sobie w głowie. Będę Ci bardzo wdzięczny jeśli podzielisz się ze mna komentarzem na dole artykułu. Którą opcję wybrałeś i dlaczego? Będę miał pewność, że wiedza, którą udało mi się zgromadzić, okazała się dla Ciebie przydatna. Jestem pewien, że nauczę się od Ciebie czegoś ciekawego!